Läckage av vätska - patologen på Gävle sjukhus tillfälligt utrymd

Ett läckage av xylen har uppstått på Gävle sjukhus. Läckaget påverkar patologen och uppvakningsavdelningen. Xylen är hälsofarligt, men ingen har kommit till skada. Personer som behöver söka vård på Gävle sjukhus under dagen kan göra det som vanligt.

Patologen är utrymd och ingen verksamhet kommer att ske där idag. Uppvakningsavdelningen har flyttat patienter till andra avdelningar.  

– Vi har utrymt de berörda lokalerna och ingen har kommit till skada. Eftersom xylen luktar starkt kunde vi tidigt upptäcka att något var fel och vidta åtgärder, säger Emma Erixon, verksamhetschef laboratoriemedicin.

Sanering kommer att genomföras under dagen och räddningstjänsten finns på plats för att assistera.

Personer som behöver söka vård på Gävle sjukhus under dagen kan göra det som vanligt.

Om xylen

Xylen är en hälsofarlig vätska med en tydlig lukt. Xylen används bland annat i industriella lösningsmedel.

Kontaktperson

Emma Erixon, verksamhetschef laboratoriemedicin, 026-53 18 53

Ella Ahlström Holmqvist, enhetschef fastighetsenhet Gästrikland, 026-15 56 59