Fyra personer står på tågperrongen på Gävle central. Tre av dem bär mörka kläder och en person står med varselväst.
På måndagen genomfördes de första mätningarna av den digitala täckningen längs Gävleborgs vägar och järnvägar. Första sträckan: Gävle–Ljusdal.

Bättre uppkoppling för dig som reser i Gävleborg

Måndag 10 mars påbörjar Region Gävleborg mätningar för att förbättra mobiluppkopplingen på bussar och tåg i länet. Projektet, som heter Digital uppkoppling längs väg och järnväg i Gävleborg, genomför härmed det första steget med att mäta hur bra uppkopplingen är idag.

– För att få fler att åka kollektivt är det viktigt med den bekvämlighet som bra uppkoppling under resan ger. Det öppnar upp för att göra resan till mer än bara en resa, utan också en tid när du kan vara produktiv, säger Alexander Hägg (M), ordförande i hållbarhetsnämnden.

Många som reser med buss och tåg vill kunna arbeta, studera eller använda sin mobil under resan. Men idag fungerar uppkopplingen längs vägar och järnvägar i länet inte tillräckligt bra. Det påverkar både resenärer och företag som är beroende av goda pendlingsmöjligheter. 

– Vi vet att det är viktigt för de som reser i länet att kunna studera, arbeta eller underhålla sig under resan utan störningar i uppkopplingen. Genom att förbättra uppkopplingen på bussar och tåg i länet kan Gävleborg bli mer attraktivt, hållbart och tillgängligt som arbetsmarknad och som län att leva, bo och verka i, säger Annica Aneklev, projektledare i Region Gävleborg. 

Så går arbetet till

Under 2025 och 2028 kommer Region Gävleborg att mäta hur bra täckningen är längs vägar och järnvägar i länet. Mätningarna ska ge en tydlig bild av var det fungerar bra och var det finns problem med uppkopplingen ombord på länets kollektivtrafik.

När mätningarna är klara samla flera viktiga aktörer för att tillsammans hitta lösningar. Samarbetet sker mellan Trafikverket, mobiloperatörer, Post- och telestyrelsen (PTS), tåg- och bussbolag och Region Gävleborg.

Målet: bättre uppkoppling och bättre kollektivtrafik

Tanken är att arbetet ska leda till att fler master byggs, att kapaciteten ökar och att både bussar och tåg får bättre utrustning för att förstärka signalen. Projektet pågår fram till 2028 och ska ge både resenärer och företag bättre möjligheter att använda kollektivtrafiken i länet.