Enalapril 2,5 mg, 5 mg, 10 mg och 20 mg för dosdispensering – läkemedelsbrist

Det har uppstått en restsituation för samtliga alternativ av enalapril som idag är godkända för maskinell dosdispensering.

Alla förskrivningar med dosdispenserat enalapril behöver bedömas och hanteras av ansvarig läkare. Rekommendationen är att byta till annat dosdispenserat läkemedel, med likvärdig effekt.

Om ordinationen ändras till helförpackning enalapril behöver patienten informeras om att denna behöver hämtas på apotek.

För kvarvarande dosordinationer som inte hanterats av vården kommer dosdispenseringen att avslutas när Apotekstjänsts lager är slut.

Rekommendation

Byte till annat dosdispenserat läkemedel rekommenderas. Enalapril bör i dagsläget inte nyordineras till patienter som har eller ska börja med dosdispensering.

Patienter med hjärtsvikt

För patienter med hjärtsvikt rekommenderas byte till ramipril i halva styrkan jämfört med enalapril. Enalapril 5 mg motsvarar ramipril 2,5 mg.

Övriga patienter

För övriga patienter rekommenderas byte till dosdispenserad ramipril, kandesartan, losartan eller amlodipin (amlodipin har dock andra användningsområden än RAAS-blockad).

För respektive indikation, se terapigrupp hjärta-kärls rekommendationer : hypertoni och hjärtsvikt.

Information från Apotekstjänst

Ett utskick från Apotekstjänst, med information om vilka patienter som berörs, kommer inom kort att skickas till funktionen ”medicinsk ansvarig läkare”, på den vårdenhet (enligt arbetsplatskod) som senast förskrivit läkemedlet.

 

Vid frågor – kontakta lakemedelsenheten@regiongavleborg.se