Victoza (liraglutid) – utgår slutet av Q3 2025

Företaget som tillverkar Victoza kommer upphöra med försäljningen av detta läkemedel. Utfasningen kommer ske under ca ett år framåt och företaget planerar för att kunna leverera produkten till befintliga patienter fram till och med slutet av tredje kvartalet 2025.

Behandlingsalternativ

För behandlingsalternativ vid typ 2-diabetes mellitus rekommenderas behandlingsalternativ enligt nationella terapirekommendationer samt terapigrupp Diabetes-Endokrin:

Observera att när det gäller behandling med GLP-1 analoger är det den subkutana beredningsformen som avses i behandlingsrekommendationen ovan.

Diavic 6 mg/ml (syntetisk liraglutid)

Det finns nu liraglutid tillgänglig i form av Diavic 6 mg/ml (framställd av kemiskt syntetiserad peptid), det är en biosimilar till Victoza (som framställs med rekombinant-DNA teknik i Saccharomyces cerevisiae). Biosimilarer är inte utbytbara mot varandra utan ett nytt recept behöver skrivas för denna Diavic.

Diavic 6 mg/ml 3 x 3 milliliter förfylld injektionspenna, 1360:25, (F) (ungefär samma pris som för Victoza).

Diavic kan administreras med nålar upp till en längd på 8 mm och så tunna som 32G. Pennan är utformad för att användas med engångsnålar. Injektionsnålar medföljer inte.

Vid frågor – kontakta: lakemedelsenheten@regiongavleborg.se